Trwająca korekta cen złota może wkrótce dobiec końca z powodów fundamentalnych, cykliczności, ale także z powodu nowych i starych, ale odświeżonych czynników, które postaramy się opisać poniżej. Jedno jest pewne - pomimo horyzontalnych ruchów, jakich wiele aktywów doświadczyło w ostatnich miesiącach - nie mamy powodów do nudy.
W dniu 24 października 2023 r. analityk metali szlachetnych - Ronan Manly - zauważył, że chińskie banki bezpośrednio uczestniczące w aukcjach cen złota LBMA (LBMA Gold Price Auctions) zniknęły z listy. Nie zostało to w żaden sposób skomentowane przez LBMA czy powiązane władze i na razie pozostaje owiane tajemnicą.
W sierpniu 2023 r. w Johannesburgu w RPA, BRICS miał zaprezentować swoją zabezpieczoną złotem walutę/token, przeznaczony do celów handlowych. Albo przynajmniej jakiś szkic. Ku wielkiemu rozczarowaniu niektórych komentatorów nie pokazano nic. Czy zatem oczekiwanie na "wielką premierę" było naiwnością? Czy też projekt BRICS po prostu się nie udał, ponieważ w dzisiejszych czasach niemożliwe jest posiadanie waluty opartej na złocie.
Istnieją dwa główne podejścia pomagające zrozumieć i określić cenę aktywów. Węższe to mikroekonomia, która koncentruje się na analizie rynków, podmiotów, polityki, rządu, prawodawstwa, popytu/podaży itp. Drugim jest makroekonomia, która patrzy na gospodarkę, jako całość, zajmując się takimi zagregowanymi zjawiskami, jak wzrost całkowitej produkcji i poziomu życia...