Wszyscy zainteresowani wydobyciem złota wiedzą, że głównymi krajami producenckimi są Chiny, Rosja i Australia. Powszechnie wiadomo również, że to Afryka, Azja oraz Ameryka Środkowa i Południowa dominują w analizach dotyczących geograficznej dystrybucji złota. Ale jest przy tym jeden region, któremu zwykle nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi, a przynajmniej nie na tyle, na ile zasługuje. Jest to Azja Środkowa.
Złoto i srebro to metale znane ludzkości od tysiącleci. Towarzyszyły nam, jako metale symbolizujące starożytne bóstwa, następnie jako środek wartości, waluta, ostatecznie stając się specjalną klasą aktywów, znaną jako bezpieczna przystań. Interesujące jest to, jak ich istnienie wpłynęło na ludzkość. I sposób, w jaki traktowaliśmy je w przeszłości przekłada się na współczesne standardy.
Dzieje srebra w systemie monetarnym Stanów Zjednoczonych są burzliwe i interesujące zarówno z historycznego jak i numizmatycznego punktu widzenia. Warto je zarysować i przedstawić naszym czytelnikom. Tym bardziej, że mieliśmy ostatnio w Metal Market przyjemność dodać do gamy naszych produktów Dolary Pokoju, prosto od Królewskiej Mennicy Kanadyjskiej. Walory inspirowane klasycznym, historycznym designem amerykańskim.
W pierwszej i drugiej części skupiliśmy się na oficjalnych rezerwach. W trzeciej podjęliśmy próbę opisania polskich złóż i wydobycia złota. W ostatniej części cyklu postaramy się odpowiedzieć na niełatwe pytanie - ile złota mogą posiadać Polacy.
Nie tak dawno świat obiegła wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II. Była najdłużej panującą królową (nieco ponad 70 lat). Obejmowała tron 6 lutego 1952 r.