TOP 10 złotych monet bulionowych
TOP 10 złotych monet bulionowych
W czasie każdego kryzysu na popularności zyskują inwestycje w złoto. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jego zakup jest traktowany jako sposób na bezpieczne przechowanie wartości i ochronę przed inflacją. Tego typu inwestycja może przyjąć kilka form, a jedną z najpopularniejszych są złote monety bulionowe. Co należy o nich wiedzieć? Jak wygląda obecne TOP10 złotych monet bulionowych ?
Złote monety bulionowe bite są w celach inwestycyjnych i stanowią jeden z najpopularniejszych sposobów nabywania fizycznego złota. Ich wartość determinuje procentowy udział złota w danej monecie, a waga określana jest zazwyczaj w uncjach. Co wyróżnia monety bulionowe? Przede wszystkim wybita waga, oznaczenie kruszcu i jego próby, a także rok bicia monety. Pierwsza moneta bulionowa, czyli Krugerrand została wybita w RPA, a jej popularność sprawiła, że własne monety inwestycyjne zaczęło wytwarzać wiele innych państw świata.
O czym pamiętać inwestując w monety bulionowe?
Zakup monet bulionowych to jeden ze sposób nabycia fizycznego złota w celach inwestycyjnych. Pozwala to zdywersyfikować portfel oraz ochronić posiadany kapitał w czasie kryzysu.
Przechowywanie:
Decydując się na zakup monet bulionowych należy pamiętać by odpowiednio je przechowywać. Mają one
dużą wartość, w związku z czym powinny być właściwie zabezpieczone przed kradzieżą. Istotne są
również warunki, w jakich są one przechowywane, ponieważ uszkodzenie mechaniczne monety może mieć
wpływ na jej wartość przy późniejszej odsprzedaży.
Jakie monety kupować:
Dobrą praktyką jest również zakup znanych monet bulionowych (znajdujących się na powyższej liście),
ponieważ ich rozpoznawalność sprawia, że nie ma problemu z ich odsprzedażą na rynku wtórnym.
Warto również pamiętać, że kupując monetę bulionową o masie 1OZ wydajemy kwotę zbliżoną do aktualnej
ceny 1 uncji złota. W przypadku monet o mniejszej masie w przeliczeniu na 1 uncję zazwyczaj należy
zapłacić więcej, co wynika z kosztu wykonania samej monety.
Lista 10 obecnie najpopularniejszych
na świecie złotych monet bulionowych.
Perth Mint Lunar I/II/III
Australijskie monety bulionowe Lunar to tzw. seria księżycowa. Każda seria obejmuje 12 złotych monet, które są wybijane rok po roku i mają odzwierciedlenie w chińskim kalendarzu księżycowym.
Za wytwarzanie monet z serii Lunar od samego początku odpowiada mennica Perth Mint, która wybija je z 24-karatowego złota (0,999). Wszystkie serie księżycowe obejmują monety o masie 1OZ. Reprezentuje on 12 znaków - zwierząt, których wizerunki umieszczane są na rewersie poszczególnych monet. Awers natomiast zajmuje Wizerunek Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II, która pozostaje formalnym władcą Australii. Obecnie wybijana jest już 2 moneta z serii Lunar III, która przedstawia wizerunek wołu (2021 to według chińskiego kalendarza rok Wołu). Cały schemat powtarza się co 12 lat. Perth Mint Lunar I/II/III
Mexican Gold Libertad (Meksykański Libertad)
Złotą monetę bulionową od 1981 roku wytwarza również Meksyk, a jest nią Meksykański Libertad. Powstaje on z 24-karatowego złota (0,999) i jest dostępny jako moneta o masie 1OZ oraz monety ułamkowe o masie 1/2OZ, 1/4OZ, 1/10OZ i 1/20OZ.
Za jego bicie odpowiada Casa de Moneda de
Mexico, czyli najstarsza mennica obu Ameryk. Do 1990 roku do produkcji monety używano 22
karatowego złota (0,9167), od 1991 roku zacząć stosować wykorzystywać złoto 24-karatowe (0,999)
W szczególności cenione są egzemplarze wybite w latach osiemdziesiątych XX., gdyż
posiadają one również unikalną wartość kolekcjonerską. Inwestorów przyciąga charakterystyczny wygląd
monety, ponieważ na jej awersie znajduje się herb Meksyku ukazujący orła trzymającego węża w dziobie
oraz napis Estados Unidos Mexicanos (Stany Zjednoczone Meksyku). Rewers zajmuje wizerunek Anioła
Niepodległości, który nawiązuje do wyzwolenia z hiszpańskiego panowania kolonialnego.
Więcej informacji - Mexican
Gold Libertad
Zobacz monety
South African Gold Krugerrand
(Złoty Kruggerrand)
Złoty Krugerrand to pionierska złota moneta bulionowa, która powstaje w RPA i bita jest tam nieprzerwanie od 1967 roku. Jest pierwszą na świecie monetą o zawartości 1 uncji czystego złota. W odróżnieniu od innych złotych monet jest on jednak o 3 gramy cięższy, co wynika z faktu, że do jego produkcji używa się specjalnego stopu złota i miedzi.
Kruggerrand wytwarzany jest z 22 karatowego złota próby (0,9167) i miedzi (0,0833). Do 1979 roku Złoty Krugerrand funkcjonował jedynie jako monety o masie 1OZ. Rok później RPA zaczęło wytwarzać również Złote Krugerrandy w wersjach ułamkowych, a mianowicie o masie 1/2OZ, 1/4OZ i 1/10OZ.
Waga całkowita monety to 33,93g z czego czyste złoto stanowi 31,1g. Zastosowanie takiego połączenia pozytywnie wpływa na trwałość monety. Domieszka miedzi sprawia, że jest ona odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Poza tym użycie miedzi ma również wpływ na kolor Krugerranda, który posiada charakterystyczny, bardziej czerwony odcień złota.
Moneta złota Krugerrand od początku wybijania wygląda tak samo. Na awersie znajduje się podobizna prezydenta RPA Paula Krugera zaprojektowana przez Otto Schulza, a nad nią umieszczony został napis "Południowa Afryka" sporządzony w 2 oficjalnych językach kraju, czyli angielskim i afrykańskim. Motyw wraz z napisem otacza kropkowana obwoluta. Na rewersie znajduje się natomiast wizerunek galopującej antylopy zaprojektowany przez Certa Steyberga, rok emisji monety, masa czystego złota oraz kropkowana obwoluta. Utrwalony przez ponad pół wieku wygląd monety, powoduje, że jest ona rozpoznawalna na całym świecie.
South African Gold Krugerrand(Złoty Kruggerrand)
Austrian Gold Philharmonic
(Wiedeńscy Filharmonicy)
Wiedeńscy Filharmonicy to najlepiej sprzedająca się europejska złota moneta bulionowa oraz pierwsza, która została wyemitowana w walucie Euro. Produkowana jest od 1989 roku przez Mennicę Austriacką i powstaje z 24-karatowego złota (0,999).
Projekt monety został opracowany przez Thomasa
Pesendorfera, głównego rysownika austriackiej mennicy. Na awersie umieścił on organy piszczałkowe
znajdujące się w złotej sali Wiednia Musikvereina. Na rewersie każdej monety znajdują się natomiast
różne instrumenty orkiestry Filharmonii Wiedeńskiej, w tym róg wiedeński, fagot, harfa i cztery skrzypce
na środku wiolonczeli. W sprzedaży dostępne są monety o masie 1OZ oraz monety ułamkowe o masie 1/2OZ,
1/4OZ, 1/10OZ i 1/25OZ.
Moneta posiada również rządowe gwarancje czystości kruszcu, ponieważ właścicielem mennicy jest
Centralny Bank Austrii.
Austrian Gold Philharmonic (Wiedeńscy Filharmonicy)
Australian Gold Kangaroo
(Australijski Złoty Kangur)
Australijski Złoty Kangur to pierwsza australijska moneta bulionowa, która została wprowadzona w 1986 roku jako Australian Gold Nugget. W 1990 roku Mennica Perth Mint zmieniła projekt na kangura i od tego czasu moneta jest sprzedawana w obecnej wersji.
Są one wytwarzane z 24-karatowego złota (0,999). Australijskie Złote kangury to w standardzie monety o masie 1OZ i nominale 100 dolarów australijskich, ale dostępne są również wersje ułamkowe, takie jak 1/2OZ, 1/4OZ, 1/10OZ i 1/20OZ. Australian Gold Kangaroo (Australijski Złoty Kangur)
Chinese Gold Panda (Chińska Złota Panda)
Wybijana od 1982 roku Chińska Złota Panda stanowi oficjalną monetę bulionową Chińskiej Republiki Ludowej. Rewers monety przedstawia zmieniający się każdego roku wizerunek pandy oraz informacje o wadze, próbie złota, a także wartości nominalnej monety. Awers natomiast przedstawia Świątynię Nieba, napis "Zhonghua Renmin Gongheguo" (Chińska Republika Ludowa) w języku chińskim oraz rok bicia monety.
Cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów, ponieważ jej projekt jest co roku zmieniany. Chińska Złota Panda to 24-karatowa moneta, która jest wybijana w kilku mennicach, m.in. w Pekinie, Shenzhen, Szanghaju i Shenyang. Dostępna jest w różnych standardowych rozmiarach, od monety o masie 1OZ po różne części ułamkowe uncji. Co ciekawe, monety oferowane są również w rozmiarach ważonych gramami (tj. 30 gram, 15 gram, 8 gram, 3 gram, 1 gram). Chinese Gold Panda (Chińska Złota Panda)
UK Gold Britannia
Złote monety bulionowe Britannia wybijane są od 1987 roku przez Mennicę Królewską. Aż do 2012 roku były to monety 22-karatowe (0,917), a w 2013 roku próba została podniesiona i do dziś wykorzystywane jest 24-karatowe złoto (0,9999).
Projekty monet obejmują różne przedstawienia Britannii, czyli kobiecej personifikacji Wielkiej Brytanii. Produkowane są standardowe monety o masie 1OZ oraz monety ułamkowe 1/2OZ, 1/4OZ, 1/10OZ i 1/20OZ. Ciekawostką jest jednak fakt, że wybijana jest również Britannia o masie 5OZ, która posiada nominał 500 funtów brytyjskich. UK Gold Britannia
American Gold Eagle (Amerykański Złoty Orzeł)
Amerykański Złoty Orzeł to oficjalna złota moneta bulionowa Stanów Zjednoczonych, która jest bita od 1986 roku przez Amerykańską Mennicę Stanową.
Prawo do bicia tej monety zostało uregulowane przez ustawę Gold Bullion Coin Act of 1985. Moneta powstaje z 22-karatowego złota (0,9167) oraz stopów miedzi i srebra, co ma na celu zwiększenie jej trwałości. Dodane stopy podnoszą wagę monety, ale rząd USA gwarantuje, że każdy Amerykański Złoty Orzeł zawiera podaną ilość rzeczywistej masy złota w uncjach trojańskich. Dlatego też monety te wydają się być nieco większe niż bizony i klony. Amerykański Złoty Orzeł jest dostępny standardowej opcji 1OZ oraz mniejszych wersjach o wadze 1/2OZ, 1/4OZ oraz 1/10OZ. Więcej informacji - American Ealge Zobacz monety
American Buffalo (Amerykański Bizon)
Amerykański Bizon to pierwsza 24-karatowa złota moneta bulionowa bita w Stanach Zjednoczonych. Posiada nominał 50 dolarów amerykańskich, a jej wartość determinuje masa, która wynosi 1OZ. Moneta jest bita od 2006 roku przez United States Mint. Powstają również jej wersje kolekcjonerskie, które opatrzone są z certyfikatem autentyczności (American Buffalo One Ounce Gold Proof Coin).
Projekt monety został opracowany przez J. E. Frasera. Awers przedstawia profil Indianina, napis Liberty, rok oraz literę "F" - inicjał autora. Na rewersie natomiast widnieje bizon amerykański. American Buffalo (Amerykański Bizon)
Canadian Gold Maple Leaf
(Kanadyjski Liść Klonu)
Kanadyjski Liść Klonu zadebiutował w 1979 roku i jest produkowany do dziś przez Królewską Mennicę Kanadyjską. Co więcej, w momencie swojego debiutu był jedyną dostępną na świecie 24-karatową monetą bulionową z czystego złota (0,999). Przykładem może być moneta o 1OZ, której zabezpieczenia to promieniste linie oraz grawerowany laserowo liść klonu, który można zeskanować i zweryfikować cyfrowo.
Czystość nie uległa zmianie do dnia dzisiejszego, a dodatkowo monety te zawierają zabezpieczenia których nie oferuje żadna inna złota moneta bulionowa.Co sprawia, że inwestorzy chętnie kupują złoty Kanadyjski Liść Klonu? Przyciąga ich przede wszystkim fakt, że jest to moneta znana na całym świecie. Charakterystyczny wygląd, który przedstawia kultowy kanadyjski liść klonu na rewersie oraz wizerunek monarchy na awersie, sprawia że nikt nie powinien mieć problemów z jej rozpoznaniem. Oprócz standardowej monety o wadze 1 uncji, Kanadyjski Liść Klonu dostępny jest również różnych ułamkowych sztukach uncji. a mianowicie 1/2OZ, 1/4OZ, 1/10OZ i 1/20OZ.