The Royal Mint
Historia powstania
The Royal Mint to najstarsza brytyjska firma, którą utworzono ponad 1100 lat temu przez Alfreda Wielkiego. Tak długi rodowód pozwala jej się jednocześnie cieszyć statusem jednej z najstarszych mennic na świecie. Jej początki sięgają czasów, kiedy to na terenie kraju funkcjonowało wiele niewielkich mennic, które z czasem zdecydowano się scentralizować.
Przez kilkaset lat mennica miała swoją siedzibę w Tower of London, by następnie w 1812 roku przenieść się do zbudowanego w sąsiedztwie The Royal Mint Court. Rosnący popyt, a co za tym idzie konieczność zwiększenia mocy produkcyjnych, zmusiły mennicę do przeniesienia się w 1968 roku poza Londyn. Na nową siedzibę wybrano Llantrisant w Walii, gdzie na terenie 15 hektarów The Royal Mint prowadzi działalność do dnia dzisiejszego.
The Royal Mint, będąca do dziś oficjalnym producentem brytyjskich monet, jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, należącą w całości do skarbu Jej Królewskiej Mości.
Koncentruje się przede wszystkim na biciu monet, które trafiają na rynek brytyjski, a także na rynki kilku innych krajów, ale jednocześnie jest też wiodącym dostawcą wielu innych produktów z metali szlachetnych – m. in. monet bulionowych, medali czy sztabek.
W 2022 roku mennica ogłosiła ambitne plany inwestycyjne, które zakładają budowę w Walii kolejnego zakładu, jednak o nieco innym profilu działalności. Ma się on bowiem koncentrować na odzyskiwaniu metali szlachetnych z odpadów elektronicznych, które następnie będą wykorzystywane przy produkcji biżuterii w ramach marki - 886 by The Royal Mint. Nazwa stanowi nawiązanie do daty, którą uważa się za historyczny początek mennicy.
Ciekawostka
Powszechnie wiadomo, że monety i inne produkty wykonywane z metali szlachetnych bardzo często stanowią przedmioty podrabiane przez fałszerzy. Na przestrzeń lat zdołali oni wypracować niezwykle skuteczne techniki, które pozwalają im wyprowadzać w pole nawet doświadczonych inwestorów. Mennice na całym świecie podejmuje nieustanne starania, by jak najlepiej zabezpieczyć swoje produkty przed próbami fałszerstwa i tym samym zaoferować inwestorom i kolekcjonerom poszukiwane przez nich poczucie bezpieczeństwa.
The Royal Mint w kontekście innowacyjnych zabezpieczeń swoich monet ma bardzo wiele do zaoferowania. Bita przez mennicę Britannia uważana jest za najlepiej zabezpieczoną wizualnie monetę bulionową na świecie.
Efekt taki udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu czterech innowacyjnych zabezpieczeń:
- ukryty obraz - działający jak hologram, zmieniający się z kłódki na trójząb w zależności od kąta, pod jakim spogląda się na monetę,
- animacja powierzchni – wykonane przy pomocy lasera mikroszczegóły tworzą iluzję fal za postacią Britannii, które ożywają w momencie obracania monety,
- mikrotekst – otaczający postać Britannii napis „DECUS ET TUTAMEN” również wykonany jest przy pomocy zaawansowanego lasera,
- technika tynktury – kolory i wzory na metalu wskazano za pomocą symboli – linii.
Wielkość produkcji
The Royal Mint to jedna z najważniejszych mennic na świecie, a co za tym idzie jedna z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie. Z jej usług korzysta aktualnie ponad 30 krajów, co już pozwala przypuszczać, jak dużymi mocami produkcyjnymi musi dysponować. I nie da się ukryć, że są one imponujące. Każdego roku z zakładu produkcyjnego w Llantrisant w Walii wychodzi 3,3 miliarda gotowych monet oraz półfabrykatów, którym ostateczny kształt nadaje się przy pomocy prasy. O prawidłowy przebieg procesu produkcyjnego dba ponad 900 pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez The Royal Mint.
Najpopularniejsze produkty
The Royal Mint to mennica o bardzo długiej historii i jednocześnie ogromnej renomie. Nie dziwi zatem fakt, że w jej ofercie znaleźć można wiele kultowych wręcz monet, które są doskonale znane zarówno kolekcjonerom, jak i inwestorom, poszukującym bezpiecznej i płynnej inwestycji.
Doskonały przykład stanowić może Britannia, która pojawiła się na rynku już w 1987 roku. Początkowo bito ją z 22-karatowego złota, mieszanego z innymi metalami, jednak od 2012 do jej produkcji stosuje się wyłącznie 24-karatowe złoto. Duża popularność momenty sprawiał, że z czasem pojawiła się jej wersja srebrna i platynowa, a także wiele różnych wariantów rozmiarowych.
Ciekawą serią kolekcją monet również seria Bestie Królowej. Przedstawia ona dziesięć wizerunków heraldycznych bestii, które strzegły wejścia do opactwa westminsterskiego podczas koronacji Królowej Elżbiety II. Kolekcję tworzy jedenaście unikalnych moment – dziesięć przedstawiających zwierzęce wizerunki oraz moneta podsumowująca całą serię (Completer), zawierająca na rewersie wizerunki wszystkich dziesięciu Bestii Królowej.