Austrian Mint
Historia powstania
Podwaliny pod dzisiejszą Mennicę Austriacką (Austrian Mint) położył sam Ryszard Lwie Serce, który za swoją wolność zapłacił austriackiemu księciu Leopoldowi V aż 12 ton srebra. Książę zdecydował się swój łup przerobić na monety, czym przyczynił się do rozpoczęcia liczącej dziś ponad 800 lat historii menniczej Austrii.
W podaniach historycznych pierwsza wzmianka o istnieniu wiedeńskiej mennicy pojawiła się ok. 200 lat później. Początkowo zlokalizowana była ona w pobliżu Hoher Markt, by z czasem przenieść się do Wollzeile, następnie do zimowego pałacu księcia Eugeniusza w Himmelpfortgasse, by wreszcie w pierwszej połowie XIX wieku zadomowić się na Heumarkt, w centrum Wiednia, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Pod obecną nazwą – Münze Österreich AG (Austrian Mint) funkcjonuje od 1989 roku, w którym została również uznana za filię Austriackiego Banku Narodowego.
Na przestrzeni lat na terenie Austrii powstało kilka konkurencyjnych mennic, zlokalizowanych chociażby w takich miastach jak Graz, Krems, Salzburg, Innsbruck czy Villach, jednak wraz z utworzeniem w 1918 roku Republiki Austrii ich działalność została zakończona. Wiedeńska mennica stała się wówczas główną i jedyną mennicą w kraju i pozycję tę utrzymuje do dnia dzisiejszego.
Ciekawostka
Austrian Mint może się pochwalić tytułem jednej z najstarszych mennic na świecie. Jej ponad 825-letnia historia doskonale obrazuje jak na przestrzeni czasu zmieniało się podejście i metody bicia monet.
W początkowej fazie rozwoju monety wybijano przy pomocy specjalnego młota. Z metody tej korzystano aż do XVI wieku, kiedy to młot zaczął być zastępowany przez coraz bardziej zaawansowane narzędzia - prasę walcową, kołyskową czy śrubową. Pozwoliło to istotnie zwiększyć skalę produkcji i jednocześnie istotnie poprawić jakość produkowanych monet. Stosowane wówczas rozwiązania stworzyły podwaliny pod obecnie wykorzystywane metody i narzędzia, które bazują na tych samych założeniach, jednak oferują nieporównywalnie wyższą wydajność – pozwalają bić nawet 750 monet na minutę!
Istotnym momentem w historii rozwoju Austrian Mint było niewątpliwie powołanie do życia w 1733 roku akademii grawerowania.
Zajmowała się nie tylko szkoleniem kolejnych pokoleń rzemieślników, ale również produkcją najbardziej prestiżowych i ponadczasowych monet, które jako miniaturowe dzieła sztuki zachwycały precyzją wykonania i najwyższą jakością.
Wielkość produkcji
Będąca własnością Austriackiego Banku Narodowego – Austria Mint może się pochwalić nowoczesnym parkiem maszynowym, który zapewnia jej ogromne możliwości produkcyjne. Przy zatrudnieniu na poziomie poniżej 200 osób mennica każdego roku bije ok. 350 milionów monet.
Spora w tym zasługa najbardziej kultowej monety w ofercie mennicy – Wiedeńskiego Filharmonika. W 2020 roku mennica wybiła niemal 1.5 miliona złotych egzemplarzy monety, ponad 7 milionów srebrnej i ok. 50 tysięcy platynowej. Tak wielka skala produkcji potwierdza ogromne zainteresowanie rynku Wiedeńskim Filharmonikiem i utwierdza w przekonaniu, że inwestycja właśnie w tę monetę pozwala zapomnieć o problemie płynności takiej inwestycji.
Popularne produkty
Szeroka i niezwykle różnorodna oferta Austrian Mint pełna jest prawdziwych perełek i monet, które każdy inwestor czy kolekcjoner chciałby włączyć do swojej kolekcji, jednak niezmiennie od lat prawdziwym bestsellerem pozostaje Wiedeński Filharmonik. Jest to moneta inwestycyjna, która zaliczana jest do sześciu najchętniej wybieranych złotych monet na świecie. Inwestycyjny pewniak, który gwarantuje najwyższą jakość wykonania, czystość kruszcu oraz wysoką płynność, a więc wszystko to, na czym zależy inwestorom. Wspomnieć warto również, że moneta jest niezwykle cienka (2 mm), co istotnie wpływa na poziom bezpieczeństwa – niemal każda próba jej fałszerstwa kończy się niepowodzeniem. Awers monety zdobią legendarne organy Filharmonii Wiedeńskiej, a rewers osiem kultowych instrumentów orkiestry wiedeńskiej: .
cztery pary skrzypiec, wiolonczela, róg, harfa i fagot
Ogromną popularnością pochwalić się może również dukat austriacki. Złote dukaty były bite od początku XVI wieku aż do 1915 roku, kiedy to wojenne zaburzenia doprowadziły do wstrzymania produkcji. Między innymi z tego względu wszystkie bite dziś dukaty odwołują się do tej daty. Awers monety zdobi wizerunek Franciszka Józefa I, zaś rewers herb Habsburgów oraz wspomniana już data 1915.